Édesgyökér
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.
Ez a szócikk az édesgyökérről (Glycyrrhiza glabra) szól.
Édesgyökér (Glycyrrhiza)

Fajok
Igazi édesgyökér (G. glabra)
Keserű édesgyökér (G. echinata)
Az édesgyökér (Glycyrrhiza) népies nevén: édesfa, cukorkóró, a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó növénynemzetség, melynek Magyarországon két faja fordul elő. Szántók, legelők, parlagok évelő növényei. Virágzatuk felálló fürt. Az igazi édesgyökér (G. glabra) ánizsra emlékeztető ízű és illatú gyökérrel rendelkező gyógynövény, melyet termesztenek és kivadulhat.
A gyökér triterpén szaponinokat (glicirrhizint), flavonoidokat, kumarinokat, szterolokat és cukrokat tartalmaz.
A glicirrhizin farmakológiailag aktív vegyület, a kortizol lebontását végző enzim, a 11-béta-hidroxiszteroid-dehidrogenáz (11-β-HSD) gátlója. A 11-β-HSD az aldoszteron (Aldo) hormon célszerveiben lebontja a mineralokortikoid receptorhoz (MR) is kötődő, az aldoszteronnál jóval magasabb koncentrációban jelen lévő kortizolt, így teszi lehetővé, hogy ezekben a szervekben az MR funkcióját az Aldo szabályozza.
Gyűjtése
A növény karósgyökérzetét használják gyógyászati célokra, amelynek gyűjtési ideje: október-április. A begyüjtését követően a gyökeret alaposan meg kell tisztítani!
Gyógyhatása
A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Liquiritiae radix néven hivatalos drog.
Felhasználása
Az édesgyökér a medvecukor, a bocskorszíj nevű, gyermekek által kedvelt cukorféleség gyártásának alapanyaga. Felhasználják még a barna sör színezésére, illetve az emésztést serkentő gyógytea készítésére is. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra L.)
Botanikai leírás
A hüvelyesek családjába (Leguminosae, Fabaceae) tartozó édesgyökér nemzetség 20 faja Eurázsiában, Ausztráliában és Amerikában honos. A valódi édesgyökér (G. glabra) mediterráni nyugat- és közép-ázsiai elterjedésû, nálunk a termesztésbõl vadult ki. Homokos ártereken, a Tiszántúlon és a Dél-Dunántúlon szórványosan található, évelõ növény. Többfejû gyöktörzsébõl méteres hosszúságú tarackok és 2 cm vastagságú gyökerek fejlõdnek. Szára elérheti az 1,5-2 métert, levelei páratlanul szárnyasan összetettek.
A levelek hónaljában található virágzata nyúlánk, füzéres fürt. Fehéreslila virágai dús, gömbös fejecskékben nyílnak május–júniusban. Termése összenyomott, barna, többmagvú hüvely. Nálunk csak az alföldi folyóártereken, réteken gyakori keserû édesgyökér (G. echinata L.) õshonos, ezt azonban a gyógyászatban nem használják
Felhasznált részek és hatóanyagaik
A valódi édesgyökér gyöktörzsét a gyökerekkel együtt (Liquiritiae rhizoma et radix) használják a gyógyászatban, mely drog nemcsak a hazai, hanem az európai gyógyszerkönyvek többségében és a kínai gyógyszerkönyvben is hivatalos. Ez utóbbiban a G. uralensis Fisch. és a G. inflata Blat. gyökerei is hivatalosak.
A valódi édesgyökér hatóanyagai közül a triterpénvázas szaponinglikozidok emelhetõk ki (legfontosabb képviselõjük az erõteljes édes ízzel bíró glicirrizin, melynek aglikonja a glicirretinsav). A szaponinok mennyisége elérheti a 15%-ot. Mellettük a gyökerek körülbelül 1%-ban flavonoidvegyületeket (a fontosabbak közé tartozik a likviricin és az izolikviricin), poliszacharidokat és egyéb anyagokat tartalmaznak
Hatásai
A glicirrizin fõbb hatásai: gyulladáscsökkentõ (antiflogisztikus), köptetõ (expektoráns) és fekélyellenes (antiulceratív). A köptetõ hatás a légúti nyálkahártyák kiválasztásának fokozásán és a hám csillószõrös mûködésének serkentésén keresztül érvényesül. Fekélyellenes hatását fõként annak tulajdonítják, hogy fokozza a gyomornyák szekrécióját és serkenti a gyomornyálkahártya-sejtek képzõdését. A glicirretinsav, a glicirretinsavból félszintézissel elõállított gyári készítmény – a karbenoxolon –, valamint a glicirrizinmentesített kivonat is gyulladáscsökkentõ és fekélyellenes hatású. A glicirrizin antibakteriális és antivirális tulajdonságokkal is rendelkezik, és fontos szerepe lehet a máj méregtelenítésében is. Az édesgyökér és a glicirrizinmentesített kivonatok görcsoldó hatásáért részben a flavonoidok a felelõsek
Népgyógyászati és modern terápiás alkalmazások
Az édesgyökeret a népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják. A modern fitoterápiában a növény gyökerei és gyöktörzsei, kivonatai és hatóanyagai gyakori alkotórészei a felsõ légutak hurutos megbetegedéseinek, a gyomor- és nyombélfekély (ulcus ventriculi et duodeni), diszpepsziás panaszok és a gyulladással járó mozgásszervi betegségek kezelésében használatos gyógyteakeverékeknek, galenusi és gyári készítményeknek
Ajánlott napi adagok
Az édesgyökér száraz drogra vonatkoztatott napi adagja 3-15 g (200-600 mg glicirrizin), illetve azzal egyenértékû kivonat. Egyes ajánlások szerint a vágott gyökérdrogból készült forrázat esetében a napi adag nem haladhatja meg a 8, porított gyökér alkalmazása esetében pedig az 5 g-t. A kivonattal bevitt glicirrizin napi mennyisége 3 mg/kg lehet. Az 1:1 arányú folyékony kivonatból ajánlott napi adag 3x1-2 ml (heti 20-40 ml)
Mellékhatások
Az édesgyökér, illetve az édesgyökeret vagy annak fõ hatóanyagát, a glicirizint tartalmazó kivonatok nem kívánt mellékhatásként
K-veszteséget, Na-retenciót, magas vérnyomást, vízháztartási zavart (ödémaképzõdést) és súlynövekedést idézhetnek elõ
Ellenjavallata
Hypokalaemia, magas vérnyomás és súlyos veseelégtelenség esetén, valamint a várandósság idõszakában az alkalmazása ellenjavallt
Figyelmeztetések
A napi adagoknak megadott mennyiségeket 4-6 hétnél hosszabb ideig szedni nem ajánlatos. Ízesítõként napi 100 mg glicirrizinnek megfelelõ drog fogyasztható .
Kölcsönhatások
Tiazid- és kacsdiuretikumokkal, valamint szívglikozidokkal együtt tartósan nem adható, mert káliumveszteséget és szívglikozidokkal szembeni fokozott érzékenységet válthat ki. Alkalmazása mellékvesekéreg-hormonokkal együtt sem ajánlott
Hatósági állásfoglalások
Gyökérdrogja hazánkban szabadon forgalmazható, és az Európai Unióhoz tartozó országokban is a leggyakrabban használt növényi drogok közé sorolják. Terápiás alkalmazhatóságát szakhatóságok által referenciaként használt növénymonográfiák is alátámasztják, orvosi ellenõrzés nélkül azonban tartós (4-6 hetet meghaladó) használatát nem ajánlják. Élelmiszer-ízesítõként a fentebb megadott mennyiségben biztonságosan alkalmazható
Az édesgyökeret tartalmazó készítmények piaci helyzete
Hazánkban több mint tíz olyan, fõként emésztésjavító és hurutoldó készítmény van forgalomban, amely édesgyökeret vagy édesgyökér-kivonatot tartalmaz [16].

A szerzõ levelezési címe:
Dr. Babulka Péter,
1213 Budapest, Vihorlát út 5.
Cukorbetegség elleni szer a természetből

Az édesgyökér évezredek óta ismert gyógynövény, amelyet többek között gyomor- és légúti panaszok enyhítésére használnak. A legújabb kutatások szerint a növényben lévő hatóanyagok egy csoportja a vércukorszintet is eredményesen csökkenti.
Az ízében és illatában ánizsra emlékeztető édesgyökér (Glycyrrhiza) főzetét a népi gyógyászatban évezredek óta használják köptetőként, köhögéscsillapítóként és gyomorpanaszok enyhítésére, de a legtöbben talán mégis a mélyfekete színű medvecukor alapanyagaként ismerik a növényt. A Max Planck Intézet berlini kutatói a közelmúltban arra is rávilágítottak, hogy a pillangósvirágúak családjába tartozó gyógynövény a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében is segítséget nyújthat.
A kutatók olyan antidiabetikus hatású hatóanyag-csoportot (amorfrutinok) azonosítottak, amelyek szerepet játszanak a vércukorszint csökkentésében, és a feltételezések szerint eredményesen alkalmazhatók komplex anyagcserezavarban szenvedő pácienseknél. Az igen egyszerű kémiai szerkezetű hatóanyag nemcsak az édesgyökérben, hanem az észak-amerikai kontinensen őshonos gyalogakácban (Amorpha fruticosa) is megtalálható - nevét is erről a bokorról kapta. Az egereken végzett kísérletekből kiderült, hogy az amorfrutinok amellett, hogy hatékonyan csökkentik a vércukorszintet, gyulladásgátló hatással is rendelkeznek, továbbá megakadályozzák a máj elzsírosodását.
A hatóanyag-molekulák közvetlenül a PPAR-gamma receptorokhoz kapcsolódnak, amelyek a szervezet zsír- és cukorháztartásában játszanak igen fontos szerepet. A folyamat eredményeként csökken a glükózszint, és megelőzhető a cukorbetegség előszobájának tartott inzulinrezisztencia kialakulása. Ugyan már léteznek a PPAR-gamma receptor működését befolyásoló gyógyszerek, ezek szedése - az édesgyökér-kivonattal szemben - komoly mellékhatásokkal (hízás, szív- és érrendszeri problémák) járhat.
A kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy bár vizsgálatuk komoly előrelépést jelenthet a cukorbetegség kezelésében, sajnos az édesgyökér "házilag" történő fogyasztásával nem oldható meg a probléma. Akár az ehető gyökér, akár az abból készült főzet hatóanyag-tartalma túl alacsony ahhoz, hogy hatásos lehessen; a megfelelő kivonatot csak speciális ipari eljárással lehet a növényből előállítani.
Üzenetküldés Ha kérdésed van? Írj! Szívesen segítek. Fontos! Rendelés 15 000 Ft felett ingyenes, ez alatt 1524 Ft GLS házhozszállítás! |
Szólj hozzá |
Menü
Oldalelemek
Keresés a honlapon |
Hírek Kínai hernyógomba A hernyógombát (Cordyceps sinensis) több, mint ezer éve alkalmazzák Kínában és az egyik leghatásosabb "gyógynövénynek" tartják az energiaszint és az általános életminőség javítására. Elsősorban Nepál és Tibet hegyvidékein honos. Akkor került a nyugati kutatók figyelmének középpontjába, mikor kínai sportolók az 1993-ban, Németországban megrendezett Szabadtéri Atlétikai Világbajnokságon kilenc világcsúcsot döntöttek meg. A sportolók - természetesen a kemény edzés mellett - rendszeresen fogyasztották az edző által előírt hernyógombát. Miután ez napvilágra került, teljesítménynövelő hatása legendássá vált és az elit atléták között a legkeresettebb táplálék-kiegészítők közt került. Amit már a Kínai orvosok is tudtak róla, hogy igen jótékonyan hat a tüdő és a szív munkájára, továbbá szabályozz az immunrendszert és növeli a szexuális képességet és fokozza a termékenységet. Mi a hyaluronsav? A hyaluronsav a szervezetünkben is megtalálható természetes anyag. A hyaluronsav egy természetes poliszacharid, amely minden szövetünkben megtalálható. Legfőbb jellemzője, hogy igen sok vizet képes megkötni, saját tömegének ezerszeresét. Az emberi testben többek között vízmegkötő, illetve ízületekben és izmokban síkosító szerepet tölt be. A kötőszöveti sejtek és az ízületekben a hyalinporc sejtek folyamatosan termelik a hyaluronsavat, de az életkor előrehaladtával termelődése fokozatosan csökken. Ha csökken a hyaluronsav mennyisége a szervezetben csökken a bőr és a bőr alatti kötőszövetek rugalmassága és gyakoribbá válhatnak a kopásos eredetű ízületi gyulladások. ALOE Az ALOE hatóanyagai közül a legfontosabbnak az acemannán nevű poliszacharidot tartják, amely gyulladáscsökkentő, immunrendszer erősítő. Található még a növényben fájdalom-, és duzzanatcsillapító hatású bradakinináz, valamint a viszketést mérséklő magnéziumlaktát. Az aloin, a kálium és cukrok együtt enyhe has-, és vizelethajtó hatásúak, így segítve a szervezet tisztítását, méregtelenítését. Aloin tartalma miatt természetes fogyasztószer is! Cannabis Sativa Cannabinoid Oil A nemesített hibrid kendermag (Cannabis sativa = "hasznos kender") nem tartalmaz THC-t, ezért tudatmódosító hatással nem, viszont megszámlálhatatlan értékes élettani hatással rendelkezik. A termék nemesített, az európai szabályozásnak megfelelő kender kivonata. PVG-Pecsétviaszgomba A pecsétviasz gomba vagy ahogy Kínában hívják a "halhatatlanság növényét" széles körben alkalmazzák, és igen nagyra becsülik. Felhasználása több mint két évezredet ölel át. Legkorábban Kína első császára idejéből említik, majd innentől kezdve leírása elterjedt az egész kínai irodalomban és a művészetben is. A pecsétviaszgomba egyik legnagyobb értéke immunrendszer erősítő hatásában rejlik. KUDZU B6 A kudzu hatásai: - Befolyásolja a szerotonin- és dopamintermelést az agyban, ami erősítheti az idegrendszert és pozitív hatással lehet a kedélyállapotra. - Csökkentheti az izomfájdalmakat és a fejfájást. - Általánosan javíthatja a közérzetet, erőt adhat. - Méregtelenítheti a belső szerveket, különös tekintettel a májra. - Csökkentheti az inzulinrezisztanciát. - Segíthet a változókor tüneteinek enyhítésében. FLAVIN77 OMEGA KID Flavonoidok a gyermekeink védelmében! Gyermekek részére készített 77 fajta jelentős polifenol/flavonoid tartalommal rendelkező gyümölcsök, virágok, magvak, gyógyfüvek, fűszerek, gyökerek, levelek és további jótékony hatóanyagok hozzáadásával készült szirup kakaóval és vaníliával. Omega-3 segítséget nyújthat ahhoz, hogy a gyermekek értelmi képességei jobban fejlődjenek. FLAVIN 77 FAMILY Az egész család immunerősítésére! Több ezer éves tradícionális gyógyászat növényei és a XXI. század technológiájának tökéletes ötvözete, az egyik legszélesebb flavonoid spektrummal! Több, mint 77 összetevő! Olimpiq XC CC -Őssejt Regeneráljuk és fiatalítsuk szerveinket őssejtek segítségével! Növeljük az őssejtjeink vitalitását a tudomány új hatóanyagaival! Új! Flavin G77 szirupok Genetikai prevenció már a jelen! Hosszú élet essenciái kromoszóma védő összetevőkkel |
Linkek |